PL
PL EN DE
Napisz do nas: biuro@snapshot-studio.pl
Zadzwoń do nas w godzinach od 8:00 do 16:00 - +48 722 772 774
Strefa klienta / zaloguj się

Blog

Standard, Premium czy Render? Dlaczego warto zadbać o jakość zdjęć?

STANDARD, PREMIUM CZY RENDER? DLACZEGO WARTO ZADBAĆ O JAKOŚĆ ZDJĘCIA?


O tym, dlaczego należy w sklepie internetowym posługiwać się fotografiami wysokiej jakości dowiemy się, odpowiadając na kilka kluczowych pytań:

  • Jaką funkcję pełnią zdjęcia produktów?

  • Czy stać Cię na niską jakość fotografii?

  • Czy na pewno oszczędzimy robiąc zdjęcia samemu?

Odpowiedzi pozwolą Ci zrozumieć rolę, jaką odgrywa jakość zdjęcia produktu we współczesnym handlu internetowym.



Fotografia produktowa i jej zalety dla kupującego oraz sprzedawcy

W dzisiejszych czasach większość firm korzysta z zalet fotografii produktowej i nie dzieje się to bez powodu. Zdjęcia wykonane profesjonalnie są dla firm inwestycją pomagającą zwiększyć sprzedaż, zbudować wiarygodność marki i wyróżnić się na tle konkurencji. Jeżeli nie jesteś o tym przekonany, przedstawiamy kilka najważniejszych zalet dobrej jakości fotografii produktowej.

  • Zachęca do sprzedaży. Profesjonalne zdjęcia produktów, ich wysoka jakość i estetyka mają za zadanie przekonać klientów, że zakup Twojego produktu to właściwa decyzja.
  • Rozwija markę. Dzięki zdjęciom lifestylowym można tworzyć codzienne sceny wokół produktu, aby wywołać określony nastrój. Pomaga to rozwijać wizerunek marki i dzielić się pozabiznesowymi ideami.
  • Podnosi atrakcyjność produktu. To jedna z kluczowych zalet fotografii produktowej. Odpowiednie oświetlenie i kreatywne oko fotografa mogą poprawić estetykę produktu, czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla klientów. 
  • Zwiększa widoczność w Internecie. Przyciągające wzrok zdjęcia produktów są często paliwem wielu strategii marketingowych, pomagając przyciągnąć uwagę klientów online i zwiększyć świadomość Twojej marki. 
  • Buduje wiarygodność. Zdjęcia produktów odgrywają kluczową rolę na ścieżce klienta. Jeśli nie przedstawiają całej historii lub nie niosą ważnych informacji, możesz stracić zaufanie odbiorców. W związku z tym postaw się na ich miejscu i zaprezentuj swój temat z tylu punktów widzenia, z ilu Twoim zdaniem będą chcieli zobaczyć produkt. 
  • Realizuje oczekiwania. Dzięki wyraźnym i dokładnym zdjęciom produktów możesz od samego początku określić oczekiwania swoich klientów. Podczas zakupów zyskają pewność, jak będzie wyglądał produkt, gdy do nich dotrze. 




Czy stać Cię na niską jakość fotografii?

Zdjęcia produktów są wykorzystywane do różnych celów. Dzielą się w związku z tym na dwie główne kategorie:

  • zdjęcia reklamowe,

  • zdjęcia produktów do sklepów internetowych.

Fotografia reklamowa ma na celu przyciągnięcie uwagi klienta. Jej standard mówi o jakości nie tylko Twojego produktu, ale także Twojej firmy, personelu czy usługi. W związku z tym, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że zdjęcie reklamowe promuje jedynie konkretny produkt, stanowi ono również wizytówkę Twojej firmy. W reklamie słaba jakość fotografii będzie pierwszą rzeczą, która zostanie zauważona, ponieważ ludzie oceniają przekaz głównie przy pomocy wzroku. 


Słaba fotografia wystawia negatywną ocenę Tobie jako firmie. To zła wiadomość, która oznacza, że klienci będą szukać gdzie indziej potrzebnego im produktu, co pociągnie za sobą znaczący spadek obrotów. Założymy się, że na pewno nie stać Cię na takie straty.


Fotografia produktowa, stanowiąca dla sklepu internetowego pomoc w sprzedaży, ma na celu wyeksponowanie produktu, podkreślenie jego kluczowych zalet i pokazanie z bliska detali. To bardzo ważne, ponieważ klienci nie mogą fizycznie sprawdzić przedmiotu zakupu. Jakość zdjęć jest tu więc niezwykle istotna, gdyż od niej zależy rzetelne pokazanie produktu.


Komunikat brzmi następująco: gdy obraz prezentuje niską jakość, to i jakość oferowanego przedmiotu jest również niewielka. Taka opinia skutkuje utratą części klientów i - jak w przypadku fotografii reklamowej - zmniejszeniem sprzedaży.


W jednym i drugim przypadku posługiwanie się zdjęciami o przeciętnej jakości przyniesie Ci straty. Reklama zamiast zachęcić do odwiedzenia sklepu wzbudzi nieufność do firmy, natomiast słabe zdjęcia produktów umieszczone w witrynie mogą oznaczać, że oferujesz towar marnej jakości.

   


Zamówić zdjęcia produktów u profesjonalisty, czy zrobić je samemu?


Przy dostępnym na rynku sprzęcie cyfrowym i wyższej klasy smartfonach z profesjonalnymi ustawieniami aparatu fotograficznego wydaje się, że samodzielne zrobienie zdjęcia produktu nie powinno być specjalnie trudne. To prawda - pstryknięcie takiej fotki to czynność banalna. Wyzwaniem natomiast jest uzyskanie profesjonalnej jakości zdjęcia. I nie chodzi tu tylko o sam sprzęt, ale niezbędną wiedzę obejmującą:

  • zorganizowanie właściwej inscenizacji,

  • ustawienie odpowiedniego kąta kamery,

  • zastosowanie oświetlenia,

  • przygotowanie produktu do sesji

i wiele innych rzeczy. 

Po sesji zdjęcia produktów będą wymagały dalszej obróbki. A do tego potrzebny jest zupełnie nowy zestaw umiejętności, innych niż samo fotografowanie. Końcowa obróbka zdjęcia produktów nazywa się postprodukcją. Podstawowa w przypadku popularnych packshotów obejmuje:

  • korektę kolorystyczną,

  • przygotowanie zdjęć w określonej proporcji i rozdzielczości,

  • usunięcie drobnych rys i zabrudzeń, których nie dało się wyeliminować podczas sesji,

  • szparowanie, czyli wycięcie z tła.

Wbrew powszechnemu przekonaniu profesjonalna fotografia nie musi kosztować fortuny. Nawet jeśli wykonanie jej wiąże się z wydatkami, na dłuższą metę uszczerbek na budżecie jest mniejszy niż przy zrobieniu zdjęć samodzielnie, ponieważ używanie źle wykonanych lub niskiej jakości fotografii będzie Cię kosztować znacznie więcej wskutek utraty części rynku.

***

Przy stale rosnącej konkurencji w każdej możliwej dziedzinie, krótkoterminowe oszczędności na reklamie i promocji produktów nie mają ekonomicznego sensu. Wszelkie zaoszczędzone pieniądze przepadną w obliczu spadającej sprzedaży. W ostatecznym rozrachunku amatorskie zdjęcia będą kosztować znacznie więcej niż te wykonane przez profesjonalistę.



Adam
Specjalista ds. marketingowo-handlowych
Specjalizuje się w działaniach marketingowych i handlowych. 
Dodaj komentarz
Wpisz imię*
 
Treść komentarza*
 
0 Komentarze
Chcesz przeczytać
coś innego?

Wróć do listy
w górę