PL
PL EN DE
Napisz do nas: biuro@snapshot-studio.pl
Zadzwoń do nas w godzinach od 8:00 do 16:00 - +48 722 772 774
Strefa klienta / zaloguj się

Blog

Fotografia kulinarna - na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu zdjęć jedzenia?

Fotografia kulinarna – w ostatnim czasie mocno zyskała na popularności. Estetyczne wykonane zdjęcia żywności możemy spotkać już nie tylko w menu restauracji gastronomicznych czy w książkach kucharskich – ale też na licznych blogach kulinarnych, Fanpagach oraz coraz częściej na Instagramie.

Na co w takim razie zwrócić uwagę? 

Fotografia kulinarna krok po kroku:
Najważniejszym aspektem jest niewątpliwie kompozycja! Zwykle w centrum zdjęcia umieszcza się fotografowaną potrawę, ale w kadrze powinny się również znaleźć elementy dekoracyjne oraz bardzo często – składniki, które zostały wykorzystane podczas przygotowywania dania:

Głównym bohaterem powyższego zdjęcia jest zapiekanka, ale atrakcyjności i tzw. efektu dopełnienia dodają składniki i elementy dodatkowe takie jak bazylia czy suszone papryczki chilli w bambusowej miseczce. Wykorzystanie drewnianego podkładu oraz materiału w kratkę, nadaje całości wiejskiego klimatu.

Równie istotnym jak sama kompozycja jest czas realizacji zdjęcia. Przede wszystkim – czas – odgrywa ogromną rolę w przypadku dań serwowanych na ciepło. Zdjęcia powinny zostać wykonane zaraz po przygotowaniu – aby zachować naturalność i efekt “wyjęcia z piekarnika”. Idealnym przykładem jest potrawa przedstawiona poniżej, na której roztopiony ser dosłownie spływa po bułce.

Przy fotografowaniu dań, należy także zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego oświetlenia, aby każdy element był odpowiednio  doświetlony lub zacieniony, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać na finalnym zdjęciu. Jeżeli zdjęcia wykonujemy amatorsko – w zaciszu domowym najlepiej wykorzystać światło dzienne. W celu zmiękczenia światła można wykorzystać firanki, które rozproszą promienie słoneczne. Warto spróbować również wydłużonego czasu naświetlania dla uzyskania ciekawych efektów.


Postprodukcja dla bardziej wymagających. W zdjęciach żywności – dla perfekcyjnego zdjęcia finalnego, stosuje się profesjonalny i zaawansowany retusz komputerowy – tzw. postprodukcja w programach graficznych takich jak np. Adobe Photoshop. Poprawienie niedoskonałości, czyszczenie zabrudzeń, dopracowywanie głębi i ostrości to tylko kilka z wielu zabiegów stosowanych w fotografii kulinarnej. Poniżej przedstawione zostało zdjęcie ciasta, z wykonanym zaawansowanym retuszem.


W snapshot-studio.pl realizujemy sesje zdjęciowe żywności zarówno w specjalnie wyposażonym i przygotowanym Studio Fotograficznym jak i bezpośrednio u Klienta. Nie ma znaczenia czy prowadzisz mały lokal gastronomiczny, restaurację czy cukiernię - inwestycja w zdjęcia kulinarne, zawsze się opłaca! :) Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dokładnej wyceny oraz ustalenia szczegółów realizacji zlecenia. Jeżeli zainteresował Cię ten wpis i chciałbyś zapoznać się z naszymi pozostałymi realizacjami - zapraszamy do odwiedzenia naszego portfolio.
#Fotografia kulinarna#Zdjęcia jedzenia#Zdjęcia potraw#Zdjęcia do restauracji#Zdjęcia do menu#Fotograf kulinarny#Zdjęcia żywności
Michał
Współzałożyciel. Specjalista ds. Marketingu i Reklamy
Ekonomista ze specjalizacją marketingu w biznesie oraz w handlu międzynarodowym. Współzałożyciel spółki Snapshot Studio. Na co dzień odpowiada za promocję i budowanie wizerunku firmy. W biznesie i w życiu kieruje się filozofią Kaizen. 

Dodaj komentarz
Wpisz imię*
 
Treść komentarza*
 
1 Komentarze
Marcin / 2020-04-21
Nie powiem, pysznie to wygląda - aż by się chciało sięgnąć ręką do ekranu po ta zapiekankę - super! :)
Chcesz przeczytać
coś innego?

Wróć do listy
w górę