Zamów darmowe zdjęcia produktów!
PL EN

Blog

Odwzorowanie kolorów w zdjęciach produktowychZ powodu często przewijających się maili dotyczących “idealnego odwzorowania” kolorów na zdjęciach, postanowiłam dzisiaj poruszyć problem, który bardzo ciężko rozwiązać. Niestety bardzo często spotykanym problemem wśród sprzedawców internetowych (zarówno allegrowiczów, jak i tych posiadających własne sklepy internetowe), jest reklamacja produktów na podstawie “niezgodności koloru” - zakupiony produkt w rzeczywistości odbiega od koloru, który Klient widział w Internecie. I nie chodzi tutaj o sytuację, kiedy zamawiamy coś czerwonego, a otrzymujemy zielone… Problemem jest  rozbieżność tonalna, czyli zamawiasz produkt krwistoczerwony, a otrzymujesz tak jakby czerwony wpadający w róż (malinowy). Sytuacja ta jest wyjątkowo uciążliwa zwłaszcza wśród sprzedawców, którzy w swojej ofercie posiadają produkty, których podstawowym warunkiem sprzedaży jest własnie kolor. Do takich produktów należą przede wszystkim kosmetyki, a także odzież. Czy jest na to jakiś skuteczny sposób?
 
Żadna firma z branży fotografii produktowej i reklamowej, nie jest w stanie zagwarantować jednakowego wyświetlania się kolorów u wszystkich użytkowników. Jest to niestety fizycznie niemożliwe – ponieważ każdy ekran (matryca laptopa, monitor czy telefon) - wyświetla kolory inaczej. 
Aby bardziej zrozumieć omawianą sytuację, zapraszamy na wycieczkę do najbliższego centrum handlowego, proszę odwiedzić sklep z elektroniką (RTV) i porównać kolory wyświetlane na kilkudziesięciu, różnych telewizorach . Pomimo tego, że na wszystkich telewizorach wyświetlany jest jeden film, to będziemy widzieć różnice w wyświetlanych barwach. W zależności od rodzaju i jakości sprzętu, różnice te będą mniejsze lub też bardziej znaczące. Na ekranie "niższej klasy" - kolory są zwykle bardziej blade, a prezentowane kształty nie zawsze w 100 procentach ostre. Z kolei na ekranach "z najwyższej półki cenowej" - można zauważyć, że wszystkie kolory aż ociekają soczystością i nasyceniem kolorów. Obraz jest bardzo żywy, ostry i widoczny jest każdy, nawet najmniejszy detal. To samo dzieje się ze zdjęciami produktowymi na ekranach monitorów użytkowników Internetu i miłośników zakupów internetowych.

W Snapshot-Studio.pl zdajemy sobie sprawę z tego, na jak dużą skalę jest to problem i jak często stanowi to podstawę reklamacji Klientów. Dlatego wykonując zdjęcia dla sklepów internetowych dbamy o to, aby realizowane zdjęcia były jak najbardziej zoptymalizowane (korzystamy ze specjalnych wzorników, oraz korzystamy z odpowiednio skalibrowanego sprzętu). Zdjęcia produktowe wykonywane są w profesjonalnie wyposażonym i przygotowanym studio, mamy możliwość pracy zarówno na świetle dziennym jak i odpowiednio dopasowanym oświetleniu studyjnym, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad doświetleniem produktu oraz jego kolorem.

Korzystamy z monitorów EIZO serii ColorEdge – przeznaczonej dla fotografów i grafików zajmujących się profesjonalną obróbką graficzną. Monitory serii ColorEdge zapewniają szeroką przestrzeń barwową oraz zaawansowany system równomiernego podświetlenia a dzięki wbudowanemu czujnikowi do autokorekcji mamy stałą kontrolę kalibracji i odwzorowania barw.

Bardzo ważnym procesem jest czasochłonny retusz graficzny (łącznie z korektą tonalną) i odpowiedni zapis pliku – dla WEB lub do druku.
Dodatkowo, zawsze porównujemy kolory na “tradycyjnym” monitorze – aby mieć pewność, że kolor dopasowany na profesjonalnym sprzęcie – jest odpowiedni na monitorze niższej klasy, aby mieć “pośrednią” spójność kolorów na obu monitorach.

Należy również pamiętać, że wyjątkowym rodzajem wyświetlacza są matryce laptopów - oczywiście pod względem wyświetlania kolorów. Przede wszystkim są bardzo “wrażliwe i czułe”, nie mają tak dużego kąta tolerancji jak monitory w komputerach stacjonarnych (tzw. PC). Wystarczy niewielki kąt odchylenia matrycy laptopa (klapy) do tyłu lub do przodu, aby zmienił nam się kolor, a także jego nasycenie. Niejednokrotnie produkty w kolorze białym nam “znikają”, a kolor niebieski (granatowy) z powodzeniem może sprawić wrażenie koloru szarego. Jest to mankament, którego nikt nie przeskoczy, a oglądając zdjęcia na laptopie - zawsze należy pamiętać o “optymalnym” ustawieniu matrycy.

Niestety dopóki wszyscy nie będziemy mieć takich samych monitorów (a tak naprawdę dodatkowo i kart graficznych, które również modyfikują wyświetlane kolory) - nigdy nie będziemy tak samo widzieć przedstawionego zdjęcia. Korzystając z wyżej wymienionych narzędzi możemy optymalnie odwzorować kolor produktu.
 
Jeżeli prowadzisz sklep internetowy lub sprzedajesz produkty na portalach aukcyjnych i zależy Ci na odwzorowaniu rzeczywistego koloru – skontaktuj się z nami! Możliwość skorzystania z darmowej sesji próbnej - dla zdjęć produktów i zdjęć odzieży!

Kontakt telefoniczny od 8:00 do 16:00 pod numerem telefonu: +48 722 772 774
Kontakt mailowy: biuro@snapshot-studio.pl!
Zakres działania: Rybnik / Katowice / Śląsk / Cała Polska / Zagranica :)

Michał
Współzałożyciel. Specjalista ds. Marketingu i Reklamy
Ekonomista ze specjalizacją marketingu w biznesie oraz w handlu międzynarodowym. Współzałożyciel spółki Snapshot Studio. Na co dzień odpowiada za promocję i budowanie wizerunku firmy. W biznesie i w życiu kieruje się filozofią Kaizen. 

Dodaj komentarz
Wpisz imię*
 
Treść komentarza*
 
0 Komentarze
Chcesz przeczytać
coś innego?

Wróć do listy
w górę