Zamów darmowe zdjęcia produktów!
PL EN

Blog

Fotografia produktowa w dobie pandemii - Jak koronawirus wpływa na sytuację w E-commerce

Pandemia koronawirusa spowodowała bardzo wiele zmian w codziennym życiu. Zmieniło się to, jak pracujemy, jak odpoczywamy, jak się uczymy i jak…robimy zakupy. 

Ponieważ bardzo wiele sklepów stacjonarnych zostało czasowo zamkniętych, ludzie zaczęli masowo kupować przez Internet. Nie tylko ubrania czy obuwie kupujemy coraz chętniej – i niejako z przymusu – online. Także codzienne zakupy spożywcze i sprawunki obejmujące inne artykuły pierwszej potrzeby można bez trudu zrobić za pośrednictwem sieci.

Popularność zakupów online

Wielu sprzedawców i właścicieli sklepów, którzy wcześniej nawet nie pomyśleli o sprzedaży  produktów online, musiało przemyśleć i zrewidować swoją strategię. Dla sporego grona przedsiębiorców takie rozwiązanie stało się niekiedy jedynym sposobem na przetrwanie trudnych czasów. Oczywiście przeniesienie całego swojego biznesu do sieci nie jest łatwe, ale z pewnością wysiłek wart jest w tym przypadku swojej ceny, bo pozwala – mówiąc kolokwialnie – utrzymać się na powierzchni, a niekiedy wręcz doskonale się rozwinąć i zyskać zupełnie nowe perspektywy. Co jest konieczne do tego, by stworzyć atrakcyjny sklep internetowy? Oczywiście duże znaczenie mają korzystne ceny, ale trzeba mieć na uwadze, że klienci najczęściej kupują oczami, więc profesjonalna fotografia produktowa i fotografia reklamowa są absolutnie niezbędne. Tylko prezentując swoje wyroby i oferowane produkty w sposób nowoczesny i odpowiadający oczekiwaniom współczesnych, przyzwyczajonych do kupowania w sieci klientów można być konkurencyjnym.
Packshoty w E-commerce

Dlaczego zdjęcia produktów są tak istotne?

Aby zrozumieć, dlaczego dobrej jakości zdjęcia katalogowe są tak istotne, wystarczy postawić się w sytuacji klienta. Pozbawiony możliwości obejrzenia interesujących go produktów na żywo, będzie szukał w sieci takich ofert, które w sposób jak najbardziej szczegółowy prezentują daną rzecz. Niezależnie od tego, czy będą to zdjęcia odzieży, zdjęcia zegarków czy zdjęcia jedzenia, fotografie produktowe muszą być bardzo profesjonalnie wykonane. Nie chodzi tylko o ułatwienie wyboru klientowi, ale też o zabezpieczenie interesów własnych sprzedawcy. Nietrudno sobie przecież wyobrazić, że jeśli rzeczywisty wygląd produktu daleki będzie od tego, jak został on zaprezentowany na fotografii, to konsument będzie miał uzasadnione pretensje do sprzedającego i będzie miał pełne prawo, by domagać się zwrotu pieniędzy. W fotografii produktowej chodzi o to, aby jak najlepiej imitowała ona obcowanie z produktem na żywo. Stąd popularność różnego typu ujęć, takich jak zdjęcia duch czy też fotografie 360°, które pokazują dana rzecz z każdej strony i różnych perspektyw. 


Jakie wymogi dotyczą fotografii produktowej?

Jeśli prowadzi się własny sklep internetowy, to ma się dużo większą swobodę w tworzeniu fotografii produktowej. Właściciel może sam zadecydować, w jaki sposób najlepiej wyeksponować oferowany towar i czy lepiej sprawdzą się w jego przypadku tradycyjne packshoty na białym tle, czy też aranżowane zdjęcia z bogatym, urozmaiconym tłem. Jeśli jednak decydujemy się na promowanie swoich ofert za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych i sklepów internetowych, to musimy mieć świadomość, że zamieszczane tam zdjęcia produktowe muszą spełniać ściśle określone przez dane serwisy wymagania. Dotyczy to szczególnie fotografii zamieszczanych na stronie Amazon – największego sklepu internetowego na świecie. Takie ujednolicenie charakteru zdjęć ma swoje głębokie uzasadnienie. Dzięki temu wszyscy sprzedawcy mają równe szanse na zyskanie zainteresowania wśród potencjalnych klientów, a dodatkowo serwis dba dzięki temu o jak najwyższy poziom obsługi klienta. Profesjonalne studia fotograficzne i doświadczeni fotografowie są zaznajomieni z wymogami stawianymi przez różne portale sprzedażowe, dlatego warto skorzystać z ich usług, jeśli planuje się uruchomienie sprzedaży za pośrednictwem tego rodzaju stron.  
Fotografia produktowa na Amazon

Sprzedaż w Internecie to przyszłość

Trudno obecnie prognozować, jak zmienią się upodobania i zwyczaje konsumentów, kiedy świat poradzi sobie już z pandemią koronawirusa. Wiele jednak wskazuje na to, że zakupy przez Internet będą się cieszyły nadal bardzo dużym zainteresowaniem, bo wiele osób przekonało się, że jest to sposób bezpieczny i pozwalający zaoszczędzić sporo cennego czasu. Ponadto wiele sklepów postarało się o jeszcze większe udogodnienia dla swoich odbiorców, oferując np. tańszą dostawę albo uzupełniając stocki na tyle, że dostępność towaru nie stanowi żadnego problemu. Przyszłość sklepów internetowych, pod warunkiem, że są dobrze prowadzone i są w stanie sprostać stale rosnącym wymaganiom odbiorców, mają przed sobą świetlaną przyszłość. Aby ich strona wizualna była jak najlepszą wizytówka i przyciągała uwagę rzeszy potencjalnych klientów, warto podjąć współpracę z profesjonalnym studiem fotograficznym. Piękne zdjęcia naprawdę potrafią zrobić różnicę i przekonać nieprzekonanych do wyboru tej a nie innej oferty.   

#Fotografia w pandemii#Covid a e-commerce#Koronawirus#Packshoty#Zdjęcia do Amazon#Zdjęcia do Allegro
Michał
Współzałożyciel. Specjalista ds. Marketingu i Reklamy
Ekonomista ze specjalizacją marketingu w biznesie oraz w handlu międzynarodowym. Współzałożyciel spółki Snapshot Studio. Na co dzień odpowiada za promocję i budowanie wizerunku firmy. W biznesie i w życiu kieruje się filozofią Kaizen. 

Dodaj komentarz
Wpisz imię*
 
Treść komentarza*
 
0 Komentarze
Chcesz przeczytać
coś innego?

Wróć do listy
w górę